Generos, Julio, Christian – ród Eiroa

Christian Luis Eiroa to bez wątpienia jeden z wielkich współczesnych twórców cygar klasy premium, o kubańskich korzeniach. Przyszedł na świat w mieście Danli w Hondurasie w 1972 roku. Jego ojciec Julio Eiroa to rodowity Kubańczyk, urodzony w 1938 roku miasteczku San Juan y Martinez, tytoniowej stolicy prowincji Pinar del Rio. Julio edukację pobierał w szkołach Hawany, a następnie na Florydzie w St. Petersburgu, gdzie zaprzyjaźnił się z rodziną Oliva, którą już wcześniej dobrze znał z czasów przedrewolucyjnej Kuby. To ponowne spotkanie wpłynęło na jego całe zawodowe życie. Angel Oliva zaprosił go do Hondurasu, aby pomógł w uprawie tytoniu. Honduras, a zwłaszcza Dolina Jamastran, wg Angela Olivy posiadał najbardziej zbliżone warunki glebowe i klimatyczne, mogące z sukcesem zastąpić jakość niedostępnych już wtedy tytoni kubańskich.

Jamastran Valley

Początki rodzinnej pasji do tytoniu łączą się z dziadkiem Julio – Generoso Eiroa, który pod koniec XIX wieku wyemigrował z Hiszpanii na Kubę. W 1913 r. rozpoczął pracę firmie Cuban Land and Leaf Tobacco Company, zaś w 1915 roku zakupił prawie 100 akrową farmę tytoniu w dolinie Vuelta Abajo – Kuba. Nazwał ją La Victoria, na cześć swojej żony, a babci Christiana, Victorii.

Christian Luis, już jako mały chłopiec towarzyszył swojemu ojcu na farmie w dolinie Jamastran, Honduras, gdzie pomagał w zbiorach, w procesie suszenia i fermentacji. Jednak w pełni zaangażował się w biznes ojca dopiero w 1995, kiedy wrócił ze studiów w Stanach. Choć początkowo swoje życie zawodowe planował związać z rynkiem nieruchomości, ostatecznie wrócił do rodzinnego przedsiębiorstwa, początkowo jedynie na kilka miesięcy, a następnie już świadomie podjął decyzję, że w pełni angażuje się w farmę i cygara.

Mimo że całe jego życie kręciło się wokół tytoniu i produkcji, swoje pierwsze cygaro zapalił dopiero w wieku 20 lat. Jak powiedział w jednym z wywiadów – była to marka La Fontana produkowana w rodzinnej firmie; – dokładnie pamiętam, że zapaliłem je w święto Dziękczynienia. Osobiście wtedy wręczył mi je mój ojciec.

Sława Eiroa

We wspomnianym roku 1995, ojciec Christiana kupił od rodziny zmarłego kubańskiego imigranta Simona Camacho mało znaną markę Camacho, produkowaną wówczas w Nikaragui. Trzy lata później Christian Eiroa, w wieku 26 lat, objął kierownictwo rodzinnej firmy ‘Caribe Imported Cigars’. Był to okres wielkiego bumu cygarowego lat 90-tych w Stanach Zjednoczonych. Z jednej strony należało zapewnić dużą podaż w odpowiedzi na potrzeby rynku. Z drugiej zaś, w tłumie, w zalewie kolejnych marek, wyróżnić się innowacyjnością i jakością. Rodzina Eiroa zaczęła eksperymentować z mieszankami oraz pokrywami na bazie tytoniu typu Corojo.

Christian Luis Eiroa

Młody Christian, który zawsze się wyróżniał bezpośrednim sposobem bycia i łatwością nawiązywania kontaktów, zaprzyjaźnił się z właścicielami wybranych sklepów, przekonując ich, by przetestowali ze swoimi klientami nowe cygara. Jak to ciepło wspomina jeden z nich, David Garofalo: „…byliśmy królikami doświadczalnymi dla Camacho. Było to jednocześnie ekscytujące i jednocześnie zaszczytne”.

Nowe Camacho, będące dziełem Eiroa, zostało pierwszy raz pokazane w trakcie targów w roku 2000 w San Antonio, Texas. Mimo, że było to już po największym piku zainteresowania i sprzedaży lat 90tych, bardzo szybko nowe Camacho, oparte o oryginalny tytoń Corojo, osiągnęło oszałamiający sukces marketingowy i sprzedażowy. Nie tylko cygara było znakomite, ale ogromną rolę w ich popularyzacji odegrały bezpośrednie działania marketingowe.

Od 2001 r do 2008 r. czyli momentu sprzedaży Camacho, nieustannie biło własne rekordy sprzedaży. Christian Eiroa, jako ambasador marki zaczął gościć swoich ówczesnych oraz potencjalnych klientów w Hondurasie, pokazując i omawiając uprawy tytoni i produkcji cygar, tym samym powodując, że zaczęli się oni z nią w pewien sposób utożsamiać.

Sukces miał jednak swoją cenę. Wraz z rozwojem firmy – 12 milionów cygar i 1300 pracowników w 2008 roku – rosły zarówno zadania, jak i poziom odpowiedzialności. Christian Eiroa jako promotor marki gro swojego czasu spędzał w podróżach, kosztem rodziny i spraw prywatnych, aż w końcu zdał sobie sprawę, że jest wyczerpany. Była to, obok znakomitej oferty kupna, jedna z głównych przyczyn decyzji o sprzedaży. W 2008 roku marka Camacho oraz fabryka ją produkująca, zostały sprzedane do firmy Oetinger, będącej właścicielem marki Davidoff. Plantacje jednak nadal pozostały w rodzinie Eiroa. Młody Christian Luis jeszcze przez 3 lata pozostał w starej firmie, stojąc na jej czele, jako prezes. Jednak znając jego personalne zaangażowanie, pomysłowość, entuzjazm, pasję i niezależność w działaniu, bardzo krótko trwało, zanim pokazał cygarowemu światu swój nowy projekt.

Tytoń COROJO

Tytoń rodzaju Corojo został pierwotnie wyhodowany przez Diego Rodrigueza, na jego farmie Santa Ines del Corojo niedaleko miasta San Luis w prowincji Pinar del Rio, Kuba. Było to pod koniec lat 20tych XX wieku. Corojo stal się synonimem kubańskiego cygara – między 1930 a 1990 wszystkie kubańskie cygara, bez względu na markę czy fabrykę, wykorzystywały liść pokrywowy Corojo. Przez długi czas były on uważany za najlepszy na świecie.

Bezpośrednio po rewolucji 1959 roku rodzina Rodrigueza opuściła Kubę, zabierając ze sobą cenne nasiona. Zaś Julio Eiroa wszedł w ich posiadanie bezpośrednio od syna Rodrigueza, swojego przyjaciela.

Sukces rynkowy Christiana nie był spowodowany wyłącznie ceną. To właśnie tytonie Corojo, które ojciec Christiana rozwijał z wielką pasją bezpośrednio wpłynęły na ten entuzjazm klientów. Jak mówi Eiroa – „Corojo nie daje zbyt wiele… Roślina nie jest imponująca. Jej wysokość dochodzi jedynie do około 170 centymetrów, jest podatna na różne choroby, w tym głównie na tzw. niebieską pleśń, a z krzaka można otrzymać zaledwie około 30% tego, co dają inne rodzaje tytoniu. Dlatego od 1987 roku na Kubie stopniowo zastępowano tę odmianę. Z nowych nasion hybrydowych, takich jak Corojo ’99 i ’06, pozyskuje się dwukrotnie większy plon. Jednak autentyczne, niemodyfikowane nasiona oryginalnego Corojo dają niezrównany smak; są esencjonalne, bardzo aromatyczne i mają słodki finisz..”

Salud, Amor i Pesetas

W lipcu 2012 roku Christian Luis założył swoją firmę – C.L.E. Cigar Company (C.L.E. to jego pełne inicjały).

Rozpoczynając nowy okres w zawodowym życiu, postawił sobie pytanie:

„Co można robić inaczej, zaczynając od nowa? Robić swoje, w sprawdzony, ale jednocześnie nowatorski sposób.”

W nowym projekcie jego partnerem biznesowym został Tom Lazuka, jeden z byłych regionalnych managerów z czasów Camacho i Davidoffa. Pracując razem wszelkie pomysły na własne cygara przychodziły z łatwością. Jedne mieszanki powstawały wiele miesięcy, inne równie interesujące – czasami w kilka dni. Tworząc ich wiele, stwierdzili, że niektóre, choć bardzo ciekawie i z potencjałem, swoim stylem i charakterem nie pasują do prestiżowej marki, jaką w założeniu Christiana miała być C.L.E. Zamiast porzucić te nadmiarowe pomysły, zdecydowali się prezentować je w pod flagą Asylum, pod którą Christian, jak mówi:

…zaspokajam swoje pragnienie bycia szalonym i od czasu do czasu trochę dziecinnym. Uwielbiam eksperymentować, popełniać błędy, być spontanicznym i wdrażać szalone pomysły”.

Asylum , koncentrujące się w znacznym stopniu na dużych formatach, jest uzupełnieniem marek C.L.E. oraz Eiroa, które to odzwierciedlają osobowość i zainteresowania Christiana. Asylum zaś to taki bourbon whiskey, podczas gdy C.L.E. i Eiroa odwołują się do znakomitych single malt.

Prócz bycia twarzą swoich znakomitych, doskonale przez rynek i profesjonalistów ocenianych cygar, Christian prowadzi również rodzinną fabrykę El Aladino i farmę w dolinie Jamastran, Honduras. Jest bardzo dumny z tego, że jego farma i sama produkcja cygar należą do najbardziej ekologicznych na świecie, co w przypadku plantacji zostało potwierdzone certyfikatem Bayer Crop Science stwierdzającym zerowy wpływ na środowisko.

Czerpiąc inspirację z rodziny Fuente, Christian powołał fundację Eiroa’s C.L.E., która min. wspiera Honduraskie Centrum Badań nad Leczeniem Raka, inwestuje w lokalną społeczność dofinansowując szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia. Christian Luis Eiroa to nie tylko producent znakomitych cygar, ale także chłopak z Hondurasu, wychowany na plantacji i w fabryce. Wykształcony i osiągający znakomite sukcesy marketingowe i biznesowe w Ameryce, ale przede wszystkim rozumiejący i doskonale czujący cygara klasy premium, będące wytworem ciężkiej i systematycznej pracy setek osób. Jak mówi „Dobrze dbając o moich ludzi – oni dobrze zadbają o mój tytoń i moje cygara”.

Salud, Amor i Pesetas

Zdrowie, miłość i powodzenie

Dosłowne tłumaczenie rodzinnego hasła brzmi – zdrowie, miłość i pieniądze. Jednak sam Christian rozszerzył rozumienie ostatniego słowa na ‚powodzenie’. Słowa sloganu, a jednocześnie życzeń, zapisane są na każdym cygarze najbardziej flagowej marki Christiana  – ‚EIROA: – tego zawsze Ci życzę (Drogi Cigar Aficionado), nie tylko kiedy palisz moje cygara.

Salud Amor Pesetas

strona producenta: https://www.clecigars.com/

Niżej prezentujemy cygara C.L.E/Eiroa, które już są dostępne w naszym sklepie internetowym.

W sprawie bieżących zamówień i zakupów niżej wymienionych produktów prosimy o kontakt mailowy sklep@cigarkoneser.pl

Eiroa The First 20 Years Robusto box 3D open

Eiroa The First 20 Years

Specjalna edycja flagowej marki EIROA, o pełniejszej mocy, zbudowana w 20 rocznicę zawodowej obecności syna – Christiana Luisa w branży cygar premium. Rodzina Eiroa to twórcy sukcesu marki Camacho, sprzedanej w 2008 roku. To jednocześnie jeden z najbardziej cenionych producentów tytoniu w Hondurasie. Christian chcąc celebrować dwie dekady swojej pracy i sukcesów, stworzył tę serię na bazie najlepszych tytoni typu Corojo klasy vintage, które otrzymał od swojego ojca Julio. Pochodzą one z rodzinnych plantacji w dolinie Jamastran. Na ich bazie, w swojej fabryce El Aladino w Danli, stworzył wyjątkowe jakości ekskluzywne i limitowane puro , oparte wyłącznie o tytonie z Hondurasu.

Eiroa The First 20 Years to styl i klasa sama w sobie; to głębia i esencja odważnego i doskonale zbalansowanego charakteru. Efekt końcowy można traktować, jako powrót do starych Camacho z początku XX wieku, z większym wyrafinowaniem i elegancją niż pierwowzór; powrót, jakiego wszyscy prawdziwi fani starego Camacho oczekiwali …

Eiroa Classic Toro box 3D open

Eiroa Classic

Pierwsza seria cygar marki Eiroa, wprowadzona na rynek w 2013 roku i już w 2015 roku cygaro w formacie Corona, przez magazyn Cigar Journal uznane zostało najlepszym cygarem roku. W swoim charakterze i przekazie ma odwoływać się do 100-letniej tradycji rodziny Eiroa, związanej z tytoniami i cygarami.
Classic to puro, zbudowane wyłącznie z tytoni typu Corojo pochodzących z plantacji doliny Jamastran, Honduras. Oznakowane prostą banderolką z mottem rodziny Eiroa – „Salud Amor Pesetas” co oznacza „zdrowie, miłość, pieniądze”  przez samego Christiana definiowane szerzej, jako „powodzenie”. Niezależnie od tego, czy seria ta została nazwana CLASSIC, jako odwołanie do wcześniejszych czasów, czy jest próbą zachowania pokory przez Christiana, cygara EIROA CLASSIC, o pełniejszej mocy, są wyjątkowe i niepowtarzalne w swoim charakterze, stylu i smaku.

Eiroa CBT Maduro Toro

Eiroa CBT Maduro

To autorski project Christiana Luisa Eiroa, produkowany w jego fabryce Aladino w Hondurasie. Wszystkie trzy części cygara – capa, banda, tripa – stąd nazwa CBT czyli porywa, zawijacz i wkładka, zbudowane są wyłącznie z tytoni rodzaju Maduro. Maduro zaś to specyficzny sposób przygotowania liści tytoniu polegający na znacznie dłuższym procesie fermentacji oraz wyższej temperaturze. W konsekwencji daje to liście o ciemnej, nawet czarnej barwie, pełniejszej mocy, jednak relatywnie słodsze, gdyż zawierają w sobie naturalny cukier na minimalnym poziomie 18 %. To wystarczające, by moc była w ten sposób łagodzona. Liście na wkładkę do cygar CBT wybierane są wyłącznie z górnych partii roślin, dzięki czemu mają w sobie esencję oraz nadają cygaru intensywny smak.

Bardzo niewielu producentów osiąga sukces, jak Eiroa CBT, mierząc się z wyzwaniem, by stworzyć mieszankę wyłącznie na bazie jednego rodzaju tytoniu, choć różnego pochodzenia. Etykieta jest znakiem szczególnym i zawiera dwa slogany: „Tradicion, Tabacalera, Calidad Superior”co oznacza tradycję, wytwórcę i najwyższą jakość; oraz „Salud, Amor, Pestas”, co się definiuje, jako „Zdrowie, Miłość i Powodzenie”.  Eiroa CBT to ultra-premium wersja cygar CLE Azabache, wykorzystującą tylko najlepsze, najdłużej leżakowane tytonie oraz najbardziej doświadczonych zwijaczy do produkcji tych światowej klasy cygar, jakimi bez wątpienia są jego marki.

Cygara CBT Maduro są, jak każde inne dzieło Eiroa, skonstruowane tak blisko doskonałości, jak to tylko możliwe. Znane i cenione są z faktu, że to jedne z najlepiej wykonanych cygar na rynku.

Eiroa Sampler Robusto

Eiroa Sampler Robusto

Zestaw zawiera:

2x Eiroa Classic Robusto
1x Eiroa 20 The First Years Robusto
2x Eiroa CBT Maduro Robusto
CLE Corojo Robusto box 3D open

CLE Corojo

Christian Luis Eiroa to żyjąca legenda, który założył kultową markę Camacho. Rodzina Eiroa to specjaliści na światową skalę upraw tytoniu typu Corojo. Historia Corojo Eiroa trwa, pod własnym imieniem po 2012 roku, kiedy Christian założył firmą CLE Cigars. CLE Corojo był częścią pierwszych początkowej produkcji Christiana. W 2017 roku marka CLE,  wraz z innymi cygarami w port folio, przeszła re-branding  – otrzymały one nową banderolkę oraz bibułkę wraz z logo marki otulającą całe cygaro. To unikalne rozwiązanie na rynku cygar klasy premium, wymagające dodatkowych nakładów, jednak uzyskany efekt bardzo elegancki  oraz niepowtarzany.  Rezultatem jest cała gama  cygar CLE różnych serii, o lepszej jednorodności wizualnej i marketingowej.

CLE Corojo to honduraski puro elegancko oprawiony w charakterystyczną dla Eiroi pokrywę rodzaju Corojo, która stanowi podstawę jego marki. Cygara są zbudowane na bazie mieszanki tytoni klasy vintage wyhodowanych z oryginalnych, niemodyfikowanych kubańskich nasion. To arcydzieło o średniej mocy zapewniające długi, bardzo spójny charakter, uznawane za jeden z najbardziej klasycznych cygar tego twórcy.

CLE Connecticut Robusto box

CLE Connecticut

Christian Eiroa, mistrz kreacji, który swoją produkcję oparł o oryginalne, niemodyfikowane tytonie rodzaju Corojo, zdecydował się rozszerzyć ofertę o serię zapakowaną w delikatny liść rodzaju Connecticut z upraw w Ekwadorze. Słyną one z wyjątkowego klimatu i jakości gleby, plantacje zaś, przed palącymi promieniami równikowego słońca, ocieniane są przez grubą warstwę chmur, skutecznie zastępującą klasyczne tapado.

CLE Connecticut występuje w kilku formatach, z czego w polskiej dystrybucji prezentowane są dwa – Robusto i Perfecto. To łagodniejsza w mocy seria, zapewniająca stonowaną esencję o soczystej, jednocześnie łagodnej progresji, o nutach migdałów, karmelu, kakao i nut korzennych, z długim słodkim zakończeniem.

Wyrafinowane, doskonale zbalansowane, aromatyczne najwyższej klasy cygara w stylu Connecticut ze światowej sławy Tabacalera Eiroa.

CLE Chele Robusto box

CLE Chele

Nazwa marki wywodzi się od inicjałów twórcy – Christiana Luisa Eiroa; Chele zaś w slangu oznacza ‘jasny’ w sensie karnacji; tutaj odnosi się do koloru pokrywy. To lekko rustykalny z wyglądu liść rodzaju Connecticut z upraw w Ekwadorze. Seria Chele jest pierwszą, która została wyprodukowana poza jego fabryką w Hondurasie, w nieujawnionej z nazwy manufakturze w Nikaragui. Christian, słynący ze swoich najwyższej jakości tytoni rodzaju Corojo, chciał stworzyć coś nowego, tym razem na bazie lokalnych tytoni z plantacji nikaraguańskich. Zostały one wykorzystane zarówno w mieszance wkładki, jak  i w zawijaczu. W ten sposób powstała kolejna znakomita seria o czterech formatach, będąca rozwinięciem jego dotychczasowej kreacji.
CLE Chele zostały stworzone specjalnie z myślą o początkujących aficionados, a także dla tych miłośników, którzy szukają pełnowartościowej nikaraguańskiej mieszanki z subtelniejszą i stonowaną mocą. Są zatem stosunkowo lekkie, jednocześnie smakowite i aromatyczne. Ich styl jest, jako subtelny, kremowy, o średniej mocy; są one wypełnione, jak opisuje to Christian, „intrygującymi nutami maślanymi, lekko spieczonej skórki jasnego chleba, ziemi i przypraw, a całość daje idealnie zrównoważony charakter przez całą długość dymu”.

Przez samego Christiana seria CLE Chele traktowana jest, jako small-batch, będąca raczej wynikiem małej kraftowej produkcji, niż dużej masowej ilości i pełnej jednorodności. Przyszłe zbiory mają być datowane, tym samym określane, jako vintage. Jak to ujął Eiroa: „Tytoń zmienia się co roku, tak jak zmienia się wino każdego roku. Zamierzam użyć tych samych odmian i mieszanek, ale cygara mogą się różnić od poprzednich, ponieważ to inna rocznik”.

Jak wszystkie cygara Eiroa – CLE Chele jest elegancko prezentowane – wyróżnia się unikalnym na rynku pakowaniem, gdzie każde cygaro zawijane jest indywidualnie w piękną bibułkę z logo.

CLE Prieto

Efektywność twórców limitowana jest ich kreatywnością oraz dostępem do zasobów. Christian Luis Eiroa, twórca kultowej marki Camacho, a następnie, od 2012 roku produkujący pod swoim nazwiskiem na bazie oryginalnych niemodyfikowanych tytoni rodzaju Corojo z Hondurasu, chciał stworzyć nowe stylowe cygaro. W tym celu zdecydował się nowy pomysł oprzeć o wybrane znakomite liście z sąsiedniej Nikaragui. Prieto to druga, obok Chele, seria marki CLE wytwarzana z nieujawnionej z nazwy fabryce w Esteli, Nikaragua. Nazwa serii nawiązuje wprost do pokrywy, gdyż Prieto w slangu znaczy opalony, ciemny i bez pejoratywnej skojarzeń, odnosi się do karnacji, koloru skóry; analogicznie ‘czele’ oznacza jasny,

CLE Prieto zbudowane jest w całości na bazie najlepszej mieszanki nikaraguańskich tytoni, zakończone ciemnym, matowo czarnym liściem pokrywowym typu Broadleaf Maduro Connecticut z USA. Prieto jest jednocześnie pierwszym Maduro w ofercie marki CLE. Mimo swojego rustykalnego wyglądu, Eiroa doskonale je skomponował, jako obfite i pełne, ze stonowaną mocą, na pierwszy plan stawiając smak, aromat i styl, z przewagą nut kawy i czekolady. Nienaganna konstrukcja decyduje o idealnym spalaniu. Prieto mieści się pomiędzy średnią, a pełniejszą mocą i esencjonalnej treściwości; doskonale łączy się z ciemnymi napojami, takimi jak kawa, porto i ciemne piwo, jak stout czy porter.

Prieto zdobyło ocenę 92 w rankingu Cigar Aficionado, a także w 2017 roku 17 miejsce na liście 25 najlepszych cygar tego słynnego magazynu.

 

Strona zawiera wyroby tytoniowe i jest dostępna dla osób pełnoletnich.
Kliknij WCHODZĘ jeśli jesteś osobą pełnoletnią.

preloader