Tabacalera Palma
Współczesna historia fabryki Tabacalera Palma oraz obecnego jej właściciela Jose Arnaldo Blanco III, zwanego powszechnie Jochy, zaczyna się w połowie XIX wieku, kiedy to jego pradziadek Manuel Blanco Lozada wyemigrował z Hiszpanii do Republiki Dominikany, gdzie zajął się handlem owocami tropikalnymi oraz tytoniem. Rodzinny biznes kontynuował jego syn, który w roku 1925 dokonał zmian w rodzinnym interesie, a które to zaważyły na losach rodziny do czasów współczesnych. Wtedy to José Arnaldo Blanco II, ojciec Jochy’ego, rozpoczął uprawę tytoniu na własnej plantacji. W 1936 roku założył niewielką fabrykę cygar i nazwał ją Tabacalera Palma. Była to wówczas jedna z pierwszych tego typu manufaktur na Dominikanie. Przetwarzała ona przede wszystkim tytonie z własnych upraw. Jednak w ciągu kolejnych lat fabryka Palma zaczęła także skupować tytoń od innych plantatorów, nawiązując ścisłą współpracę z ponad 200 niezależnymi farmami. W ten sposób ojciec obecnego właściciela rozwijał nie tylko biznes swój, ale i małych niezależnych plantacji, a więzi zbudowane kilkadziesiąt lat temu trwają do dzisiaj, niejednokrotnie nawet w Trzecim pokoleniu. Proces uprawy, przygotowanie gleby, nawożenie, rodzaje tytoni czy zbiory odbywały się przy wsparciu Jose, będącego głównym ich odbiorcą. W ten sposób wspierał i kontrolował jakość surowca. Obecnie, spośród wszystkich niezależnych tabaqueros na Dominikanie, Jochy jest prawdopodobnie największym w kraju plantatorem i nabywcą tytoni od małych gospodarstw.
W jednym z wywiadów Jochy wspomina:
”Od małego byłem zaangażowany w biznes mojego ojca. Pracowałem na plantacjach, w fabryce, przechodziłem wszystkie szczeble, od pomocnika na farmie, przy fermentacji, pomocnika w magazynie, przy bledowaniu, aż po proces zwijania cygar. Praktycznie wychowałem się na farmie i w fabryce u boku ojca.
Do roku 1980 firma produkowała właściwie wyłącznie na lokalny rynek dominikański, ale młody Jochy, jako przyszły szef, zaczął wprowadzać zmiany. Wtedy także pierwsze marki własnych cygar dotarły na rynki zagraniczne, głównie amerykańskie. Zainicjowany wówczas proces rozwoju i ekspansji, rozwijał się bardzo szybko. Wraz z eksportem cygar, jeszcze szybciej rosła sprzedaż samych tytoni cieszących się doskonałym uznaniem zarówno wśród innych dominikańskich producentów, jak i w innych krajach.
W 1995 Jochy przeniósł fabrykę Tabacalera Palma do miasteczka Tamboril w pobliżu Santiago de los Caballeros. Santiago zaś to drugie największe miasto Dominikany, jednocześnie stolica dominikańskich cygar. Decyzja o powiększeniu fabryki podyktowana była ogromnym zwiększeniem produkcji, głównie na rynek Amerykański. Stany Zjednoczone przeżywały wówczas niesamowity rozkwit popularności cygar. Targi branżowe, magazyny poświęcone cygarom, nowe marki i sklepy w Stanach rosły w oczach. By temu sprostać, a jednocześnie utrzymać wysoką jakość, która mogła się przebić w zalewie nowych marek, decyzja o nowej fabryce, umieszczonej w strefie wolnego handlu (Zona Franca – pol. specjalna strefa ekonomiczna), była jedyną słuszną. W Santiago i najbliższych okolicach znajdują się fabryki i plantacje prawie wszystkich najsłynniejszych dominikańskich marek. To również zagłębie najlepszych zwijaczy (torcedores). Można modernizować plantacje, zwiększać uprawy, zbiory, ale manualna praca od zawsze pozostaje bez zmian i wymaga wprawnych rąk.
Mentor i przyjaciel
Lata 90. to także okres, kiedy Jochy nie tylko rozwijał swoją działalność, ale inicjował nowe wspólne projekty. M.in. wynajął część swojej powiększonej fabryki dla Abrahama Flores, zwanego potocznie Abe, pod produkcję jego marki PRD Cigars. Powołał także spółkę z Litto Gomezem, tworzącego markę La Flor Dominikana (LFD). Litto był początkującym twórcą, nigdy wcześniej biznesowo nie związanym z tytoniem i cygarami. Pod ten projekt Jochy wydzielił nawet część swojej farmy La Canela, którą nazwano Estancia Flor de Palma, na której miały rosnąć tytonie do przyszłej produkcji cygar LFD. Od 2009 roku Jochy współpracuje z Rafaelem Nodalem, tworząc wspólnie Boutique Blends. Początkowo była to marka SWAG, następnie zaś jego najsłynniejsza marka – Aging Room. Ta ostatnia produkowana była w małych partiach osiągając czołowe miejsca w branżowych rankingach i uznaniu miłośników. Jednak prawdziwym ich twórcą, mając na myśli użyte tytonie z własnych upraw, mieszankę i samą produkcję, był Jose Jochy Blanco.
Wielu wiodących producentów czy marek pochodzących z Republiki Dominikany łączyło jedno: wszyscy w jakimś stopniu pracowali z Jochy. Marki takie, jak wspomniane Aging Room, La Flor Dominicana, ale także Freyja, Kristoff, La Flor Dominicana, Matilde, Pinar del Río, Señorial, Trinidad Santiago i Villiger to jedne z najbardziej znanych marek. Jose „Jochy” Arnaldo Blanco III był dla całej rzeszy butikowych producentów cygar mentorem, nauczycielem, producentem, przyjacielem.
Stworzenie marki La Galera
W szerokim świecie koneserów jednak mniejszość kojarzyła go z cygarami, gdyż do 2016 był praktycznie schowany za markami produkowanych dla innych. Mając pełne zaplecze: plantacje, fabrykę, genialne wyczucie do uprawy i mieszania tytoni, utalentowanych i oddanych pracowników, podjął decyzję o stworzeniu i wypromowaniu własnej marki, którą nazwał La Galera. Słowo to, w odniesieniu do cygar, tłumaczone jest, jako „pomieszczenie zwijania cygar”. To główna sala, serce fabryki, gdzie wiedza i praca rąk zamienia luźne liście tytoniu w cygara; według Jochy tam „…dzieje się magia”. Pierwsze cygara La Galera zostały pokazane w trakcie branżowych targów w Las Vegas w roku 2016. Były to linie Connecticut oraz Habano. W tym samym roku, na 80-lecie swojego istnienia, Tabacalera Palma przedstawiła dwie kolejne specjalne linie – La Galera 80th Anniversary Limited Edition i La Galera 1936 Box Pressed.
La Galera to flagowe dzieło Jochy, którego nazwa wprost nawiązuje do główne sali produkcyjnej, miejsca gdzie zwijane są cygara. Nazwy cygar tej serii odnoszą się do przedmiotów znajdujących w sali (galera) wokół zwijaczy cygar (torcedores): Chaveta – to nóż zwijacza; El Lector – lektor czytający zwijaczom, w trakcie ich pracy, książki lub bieżącą prasę, co miało uprzyjemnić samą pracę; Cortador – duży obcinak stojący na stole zwijacza, gilotyna; Bonchero – to zwijacz, który tworzy wkładkę i zawijacz; Perillas – głowa cygara (tu: w liczbie mnogiej); Pilon – kopiec, stos fermentacyjny tytoniu.
La Canela – główna plantacja
Firma, prócz ścisłej współpracy z plantatorami, posiada także cztery własne plantacje: Gurabao, Jacagua, Mao i La Canela. Wszystkie one położone są w słynnej dolinie Cibao. Głównym miejscu upraw najlepszych, doskonałej jakości i wysokiej aromatyczności, dominikańskich tytoni. Z tych plantacji La Canela uznawana jest za najlepszą, najważniejszą, na której uprawiane są tytonie do flagowej marki La Galera.
Dziś rodzinny biznes prowadzony przez José Arnaldo Blanco III oraz jego syna Jos Manuela Blanco to tętniące życiem przedsiębiorstwo, które ma także pozytywny wpływ na społeczność. Firma zatrudnia obecnie ponad 400 osób, z czego ponad 70% to kobiety, pośrednio zaś – ponad 1500 osób przy wszystkich operacjach. Angażuje się także w szerokie działania na rzecz lokalnej społeczności, wspierając organizacje charytatywne, takie jak Patronat Strażaków, Sierociniec Tamboril czy kilka lokalnych organizacji sportowych.
Tabacalera Palma oraz rodzina Blanco zajmuje jedno z głównych miejsc na mapie dominikańskich producentów cygar klasy premium. Sam Jochy jest obecnie jednym z najważniejszych członków krajowego przemysłu cygarowego. Jego pasja, poświęcenie i wieloletnie doświadczenie w świecie cygar przyniosły mu uznanie i powszechny szacunek.
Jak mówi Jochy, ojciec zawsze go przekonywał:
”...potrzebujesz dobrych farmerów, dobrego tytoniu, doskonałej fermentacji i znakomitych cygar...
Jednak teoria i wsparcie pokoleniowe, to jedno, ale własna praca i działanie, to coś zupełnie innego. Jochy powtarza, że
”...nadal fermentuję tytoń tak, jak robił to dziadek, a wszystkie procesy, w tym uprawa ziemi, jej jakość, która przekłada się na tytonie, sprowadza się nie tylko do wiedzy i wyczucia ale także do tradycji... Jednak najważniejsza jest pasja, którą wkładasz w to co robisz...
Poniżej prezentujemy serie cygar dostępnych w naszej dystrybucji.
La Galera Connecticut
Tworzy je doskonale skomponowana mieszanka, oparta o dominikański tytoń typu Dominican T-112, Piloto Cubano, Criollo ’98. Całość pochodzi z własnych plantacji Jochy’ego. Pokrywę stanowi jedwabisty, złoto – jasnobrązowy aromatyczny liść typu Connecticut z Ekwadoru. To gładka mieszanka o spokojnej i zrównoważonej esencji, doskonała dla początkujących miłośników lub szczególnie w małej wersji Half Corona – na początek dnia czy szybki spacer. Kremowy dym ociera się o gęste maślane i orzechowe nuty, przełamane wspomnieniem słodkiego cedru, karmelu czy miodu. Jednocześnie dla równowagi i braku monotonności, zrównoważone subtelną nutą cytrusów i białego pieprzu w głębokim tle. To cygara o świetnej konstrukcji, ciągu i spalaniu.
Cała seria Connecticut, w roku 2017, uznana została przez magazyn Cigar Journal, jako BEST BUY – Dominican Republic (najlepsza jakość do ceny wśród wszystkich dominikańskich cygar).






La Galera Habano
Seria Habano jest chyba dla wszystkich producentów cygar ręcznie robionych, najbardziej klasyczną i oczywistą w ofercie. Jochy Blanco również zaczął rozwijać markę La Galera od wersji Habano oraz drugiej, najbardziej popularnej – Connecticut. Obie serie wykorzystują liście ze swoich farm, w tym najsłynniejszej – La Canela. To dominikański tytoń: na pokrywę – typu Corojo oraz na mieszankę – typu Piloto Cubano, Criollo 98 i Pelo de Oro. Linia Habano zakończona jest soczystym, lśniącym w kolorze ciemnej miedzi, aromatycznym liściem z Ekwadoru.
La Galera Habano to cygara o średniej mocy i dużej aromatyczności. Są gęste, soczyste, pełne kremowego charakteru, słodyczy trzciny cukrowej, nut skóry, kawy czy palonego drewna, doprawione szczyptą pieprzu. Zawierają kremowe nuty cedru, kawy i karmelu. Ta bogata mieszanka będzie ewoluować i zachwycać aż do ostatniego zaciągnięcia.




La Galera 1936
Te wyjątkowe cygara w ofercie marki La Galera pierwszy raz zostały zaprezentowane w 2016 roku, na 80-lecie firmy. Seria 1936 to hołd złożony swojej rodzinie oraz wszystkim, którzy przez kilkadziesiąt lat tworzyli doskonałe cygara, ale i hodowali wyśmienite tytonie. To ukłon dla pasji i pracy pokoleń.
Jochy zaplanował je już w 2009 roku, kiedy to odłożył najbardziej znakomite tytonie ze swojej najlepszej plantacji La Canela, następnie poddał je 7-letniemu procesowi starzenia celem uzyskania wyjątkowego materiału, z myślą o zaprezentowaniu ich, zwiniętych w rocznikowych cygarach klasy premium. W mieszance użył liści rodzaju Criollo 98, Piloto Cubano. Na pokrywę zaś zastosował ciemnobrązowy ekwadorski tytoń rodzaju Habano.
1936 Box Pressed to cygara o pełniejszej mocy, z tonami wyśmienitych, zdecydowanych smaków. Nuty kakao, pieprzu, suszonych owoców, espresso i ziemi tworzą satysfakcjonującą złożoność.


La Galera Anemoi
Anemoi to w greckiej mitologi – bogowie wiatrów: Boreas – północnego, Eurus – wschodniego, Notus – południowego oraz Zephyrus – zachodniego. Twórca cygar uznał, że należy oddać hołd tym potężnym siłom natury. Wiatry, ich kierunek, siła czy wilgotność, którą niosą, wpływają na unikalność i charakter poszczególnych liści mieszanki. Boreas na Dominikanie wieją głównie jesienią i zimą, z północy przynoszą opady do Doliny Cibao. Notus, z południa, najrzadszy z wiatrów i zwykle występuje tylko wtedy, gdy burza lub huragan kieruje się w stronę Dominikany. Wschodni Eurus jest głównie suchy, usuwa z powietrza nadmiar wilgoci, sprzyjając wzrostowi tytoniu. Zephyrus, wiatr zachodni, przynosi głównie opady w regionach uprawy tytoniu na Dominikanie.
La Galera seria Anemoi w swojej mieszance wykorzystuje tytonie dominikańskie uprawiane przez Jose Blanco. To mieszanka Criollo ’98 i Piloto Cubano uprawianych na własnej farmie La Canela oraz Corojo z farmy w Jacagua. W linii Anemoi tytonie te pokryte są ciemną, oleistą pokrywą typu USA Connecticut Broadleaf, która dojrzewała przez wiele lat.
La Galera Anemoi to cygaro o średniej do pełnej esencji. O zdecydowanym, mięsistym profilu smakowym. Dominują w nim nuty skóry, ziaren kawy, mokrego drewna czy orzechów. To dobrze zbalansowane cygaro, o złożonym aromacie i bardzo dobre konstrukcji, zapewniającej równomierne spalanie.




La Galera Maduro
La Galera Maduro powstała w 2016 roku w słynnej fabryce cygar Tabacalera Palma Jose ‘Jochy’ Blanco na Dominikanie. Uzupełnia ona pozostałe klasyczne serie marki La Galera – Connecticut i Habano. Maduro, zwinięta jest z użyciem dominikańskich tytoni Criollo ’98 oraz Piloto Cubano z własnych plantacji, zakończona czekoladowo-brązowym meksykańskim liściem ze słynnych plantacji San Andres. To doskonale wyważone cygaro o nieco pełniejszej mocy, pełne słodyczy, zdecydowanych nut kakao, ciemnej czekolady, ziemi czy cedru, o pełnym i złożonym finiszu. Całość uzupełnia wyjątkowej jakości konstrukcja zapewniająca równomierne spalanie.




La Galera Imperial Jade
Tabacalera Palma, pod swoją flagową marką cygar – La Galera – w roku 2021 wypuściła nową serie pod nazwą Imperial Jade, w wolnym tłumaczeniu – Cesarski Jadeit. Jadeit jest symbolem szczęścia, życzliwości, inteligencji. W Chinach uchodzi za symbol nieśmiertelności. Na Zachodzie natomiast jest utożsamiany ze spokojem i relaksem. To pierwsze cygara marki La Galera wykorzystujące, jako pokrywę, afrykańskie liście z Kamerunu. To generalnie stosunkowo rzadkie tytonie, gdyż ich nasiona są podatne na choroby, a zbiory mają małą wydajność. Surowiec zaś przechodzi cały proces w fabryce na Dominikanie. Dopiero wówczas producent może być pewien uzyskania założonych standardów i osiągnięcia pożądanej jakości, zanim liść użyty zostanie do cygar klasy premium. Tytonie te są delikatne, cienkie, dosyć sztywne, przez to podatne na uszkodzenia. Dlatego praca z nimi to wyzwanie; wymaga najwyższej wiedzy, doświadczenia, ale i wyczucia. W Tabacalera Palma produkt końcowy, zawierający tytonie z własnych dominikańskich plantacji oraz pokrywę z Kamerunu jest czymś, co podobnie jak cesarski jadeit jest kuszący, gładki w dotyku i doskonały w odbiorze. To cygara o średniej mocy i wysokiej aromatyczności.




strona producenta www.lagaleracigars.com/