Melanio, Facundo, Gilberto
Oliva to jedna z tych marek, która swoje dziedzictwo wywodzi z kubańskich plantacji drugiej połowy XIX wieku. Wszystko zaczęło się w 1886 roku, kiedy w rejonie Pinar del Rio, Melanio Oliva założył swoją pierwszą uprawę tytoniu. Kilkanaście lat później, jego plantacja została skonfiskowana przez państwo, jako kara za uczestnictwo w wojnie o niepodległość Kuby. Po zakończeniu konfliktu Melanio wrócił na swoją plantację, gdzie wznowił uprawę tytoniu. W początkiem lat 20. XX wieku stery w firmie przejął jego syn – Facundo Oliva, który do rewolucji kubańskiej w roku 1959, z sukcesem rozwijał dzieło ojca. Tytonie z plantacji Oliva cieszyły się doskonałą renomą i stosowane były w najlepszych markach kubańskich cygar. Rewolucja kubańska 1959 roku jednym dała, innym zabrała. Rodzina Oliva, podobnie, jak inni słynni plantatorzy i właściciele ziemscy, całkowicie straciła swoje plantacje, które zostały znacjonalizowane, za co nigdy nowy rząd nie wypłacił odszkodowania. To już drugi raz w historii rodziny, kiedy została odcięta od swojej ziemi i plantacji.
Gilberto Oliva, wnuk Melanio, po początkowej emigracji do Hiszpanii, następnie na Filipiny, Meksyku, Panamy i Hondurasu, jako wybitny znawca tytoni oraz człowiek o szerokich znajomościach po wyjeździe z Kuby, zajął się pośrednictwem w handlu tytoniami. Jego wyjazdy związane były również z poszukiwaniem na świecie miejsca, gdzie panowałyby warunki klimatyczne i glebowe najbardziej zbliżone do straconych kubańskich ziem, na których można by zacząć uprawę tytoni najwyższej jakości. W1969 roku ostatecznie Gilberto osiadł w Nikaragui, w rejonie miasta Esteli, w północno – zachodniej części kraju.

”…nic się nie równa z Kubą tak jak Nikaragua. Jej północne terytoria mają najlepsze warunki do uprawy tych tytoni, które uprawialiśmy w Pinar del Rio.
Jak później powiedział Gilberto w jednym z wywiadów
Kolejny nowy początek
Rok 1979 przyniósł kolejną rewolucję, tym razem Sandinistów. Własność prywatna została znacjonalizowana, plantacje zostały zajęte przez nowe władze, kopiujące decyzje kubańskie sprzed 20 lat.
Dla rodziny Oliva jak i innych kubańskich emigrantów osiadłych w Nikaragui oznaczało to kolejną stratę, kolejną emigrację, kolejne zaczynanie wszystkiego od nowa. Gilberto z rodziną przeniósł się do sąsiedniego Hondurasu, następnie do Panamy, w końcu do Meksyku. Wszędzie tam na lokalnych plantacjach próbował odtworzyć jakość tytoni uzyskiwanych wcześniej w Nikaragui. Dopiero początek lat 90. przyniósł stabilizację. Rewolucja skończyła się niepowodzeniem, Stany Zjednoczone zaś zniosły embargo na handel. Nowe władze zdecydowały o oddaniu w ręce właścicieli zagarnięte majątki – plantacje i fabryki. Do Nikaragui zaczęli wracać plantatorzy oraz producenci cygar.
W roku 1995, na fali zmian, rodzina Oliva również zdecydowała o powrocie i nie tylko odtworzeniu, ale znacznym powiększeniu swojego nikaraguańskiego stanu posiadania. Mając doskonałe tytonie, fachową wiedzę oraz szerokie kontakty handlowe. W tym samym roku Gilberto zdecydował, że rodzinna firma zajmie się również produkcją cygar. Pierwsza produkcja cygar pod nazwą ‘Gilberto Oliva’, skrócona później do Oliva, robiona była w fabrykach Plasencji w Hondurasie. Jednak trwający w latach 90. bum w Stanach na cygara klasy premium wymusił stworzenie własnego pełnego zaplecza. W 1996 roku powstała w Esteli pierwsza własna fabryka, zaś w 2003 zbudowano, istniejącą do dzisiaj ogromną manufakturę, o powierzchni prawie 6 tyś m², zdolną wytwarzać kilkanaście milionów sztuk rocznie. Cygara Oliva z racji swojej znakomitej jakości bardzo szybko zdobyły uznanie miłośników w całych Stanach i stały się nieodłączną częścią stałej oferty każdego dobrego sklepu i cigar lounge’u.
Powrót do korzeni
2016 rok to kolejny wielki przełom w życiu rodziny i marki cygar Oliva. Fabryka oraz produkowane marki cygar zostały sprzedane innej rodzinnej firmie – J.Cortes z Belgii, należącej do rodziny Vandermarliere, która będąc gigantem w produkcji cygar maszynowych, nie miała wcześniej żadnego doświadczenia w cygarach ręcznych klasy premium.
Rodzina Oliva wróciła do swoich korzeni całkowicie skupiając się na tym, co od pokoleń robiła najlepiej – na uprawie i procesie przetwarzania tytoniu. Ich plantacje, jedne z największych i najbardziej uznanych, co do jakości uzyskiwanych tytoni, znajdujące się w Hondurasie, Nikaragui i Ekwadorze, są głównym dostawcą liści dla wielu znakomitych marek, w tym przede wszystkim dla cygar Oliva, Cain i NUB.
Portfolio
Oliva Cigars to kilka marek, z których najważniejszą i najsłynniejszą jest właśnie Oliva, mająca wiele serii, w tym najważniejszą – Serie V, oraz najbardziej utytułowaną Serie V Melanio. Właśnie cygaro z tej ostatniej serii, w formacie Figurado, w roku 2014 przez magazyn Cigar Aficionado otrzymało zaszczytny tytuł najlepszego cygara świata. Pozostałe to serie O, G czy Connecticut Reserve.

Inne marki wytwórni Oliva to budżetowe Flor de Oliva oraz uważana za najbardziej wysublimowaną i niszową z całej produkcji – Master Blends. Pozostałe marki to innowacyjna – NUB, o krótkich i relatywnie grubych formatach oraz Cain – o zdecydowanej, pełniejszej mocy.
Historia Olivy to historia wzlotów i upadków, straty całego dorobku i zaczynania od początku. To dzieje dwóch rodzinnych tradycji i najlepszego rzemiosła wykorzystującego tytonie najwyższej jakości.